W jakich pojazdach montuje się hamulce pneumatyczne?

Niezawodny system hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji samochodów. Układ ten musi umożliwiać kierowcy szybkie zatrzymanie pojazdu w sytuacji zagrożenia. Zadanie to jest tym trudniejsze, im większy i cięższy jest dany pojazd. W branży motoryzacyjnej projektowanie sprawnych i niskoawaryjnych systemów hamowania już od dawna jest jednym z priorytetów. Jednym z najczęściej stosowanych w tym celu rozwiązań są hamulce pneumatyczne. Czym się one charakteryzują i w jakich pojazdach znajdują zastosowanie?

Hamulce pneumatyczne — czym są i co odróżnia je od hydraulicznych?

Historia hamulców pneumatycznych sięga XIX w., kiedy to amerykański wynalazca George Westinghouse powietrzny system hamowania dla kolei. Pierwsze modele tych układów wykorzystywane były w pociągach, jednak z czasem przeniknęły również do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Choć obecnie nie przypominają już one swojej wersji sprzed wieków, jedno pozostało niezmienne — wciąż cieszą się one uznaniem kierowców ceniących je za jakość, moc hamowania i niepodatność na awarie.

W hamulcach pneumatycznych sygnał hamowania przekazywany jest poprzez powietrze pod wysokim ciśnieniem. Jest to podstawowa cecha odróżniająca je od systemów hydraulicznych, w których zatrzymanie kół pojazdu wywoływane jest przepływem płynu hamulcowego. Modele pneumatyczne wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji oraz stosunkowo małą awaryjnością, zaś egzemplarze hydrauliczne uchodzą za prostsze w naprawie i bardziej praktyczne w przypadku mniejszych pojazdów.

Zastosowania hamulców pneumatycznych

Hamulce pneumatyczne to popularny typ układu hamulcowego, stosowany obecnie przede wszystkim w samochodach ciężarowych, przemyśle budowlanym, w rolnictwie, a także w niektórych samochodach sportowych. Ceniony jest wszędzie tam, gdzie liczy się duża moc hamowania, a przy tym stosunkowa lekkość całego układu (wraz z jego „paliwem”, w tym przypadku — powietrzem).

Istotną zaletą hamulców pneumatycznych jest także to, że nawet jeśli ulegną one drobnemu rozszczelnieniu w trakcie użytkowania, sprężarka pozostaje aktywna i dostarcza gaz do układu, tym samym zapobiegając spadkowi ciśnienia w nim. W razie przerwania przewodów system hamulcowy zacznie działać i samochód się zatrzyma. Wyciek płynu hamulcowego w modelu hydraulicznym wiązałby się z nieodwracalnym odpływem poza system, co uniemożliwiłoby hamowanie.

Gdzie szukać hamulców pneumatycznych i części do nich?

Hamulce pneumatyczne to modele o dość złożonej konstrukcji, jednak elementy do nich można zakupić na polskim rynku bez większych problemów. Znajdziesz je na przykład w wyspecjalizowanych sklepach internetowych, oferujących akcesoria i części samochodowe. Takim dostawcą jest Nadkola.pl. W tym polskim sklepie internetowym znajdziesz części do układów hamulcowych pneumatycznych oraz hydraulicznych, w tym bogatą gamę siłowników do przyczep. Wybierając modele, zwróć uwagę na to, czy pasują one do przewodu zamontowanego w samochodzie, na jakim ciśnieniu pracują oraz czy ich wymiary umożliwiają bezpieczny montaż w ramach systemu hamulcowego.